Ploter tnący Graphtec FCX4000

Ploter tnący Graphtec FCX4000

Graphtec FCX4000 

Opracowana w firmie GRAPHTEC seria ploterów tablicowych posiada szereg właściwości umożliwiających cięcie materiałów nawet w przypadku gdy nie jest to możliwe przy zastosowaniu profesjonalnych ploterów rolkowych. Płaska konstrukcja pozwala na cięcie zarówno sztywnego grubego kartonu, który nie może być zginany, jak również zwykłej folii samoprzylepnej. Dzięki bardzo dużemu naciskowi noża (do 600gf), plotery te umożliwiają cięcie grubych i twardych materiałów jak folia do piaskowania, sztywny karton, cienki poliwęglan, spienione PCV, folia magnetyczna, itp. Można również bigować karton o grubości do 0,5 mm lub tekturę falistą (klasy  F/G). Podobnie jak w innych ploterach firmy Graphtec dzięki zastosowanemu systemowi odczytu znaczników naniesionych na media w procesie nadruku, możliwe jest precyzyjne wycięcie kształtu po obrysie, a nawet cięcie i bigowanie po stronie przeciwnej do nadruku, umożliwiające wykonanie opakowań kartonowych z nadrukiem bez uszkodzeń zadrukowanych powierzchni. Drugi uchwyt narzędzia może być wykorzystany przez pisak, dzięki czemu w jednym cyklu produkcyjnym możliwe jest wycięcie i opisanie wyciętego elementu, co jest bardzo przydatne przy wykonywaniu szablonów do malowania lub obuwniczych (czołowi polscy producenci obuwia, od wielu lat, używają do cięcia szablonów, ploterów tablicowych Graphtec).

Cechy warte podkreślenia 

 • Ploter FCX4000 został zaprojektowany do specjalistycznych zastosowań. Może być użyty to cięcia materiałów, których nie da się ciąć na ploterach rolkowych (np. kartony szablonowe, folia magnetyczna, cienki poliwęglan, pianka     poliestrowa, tektura falista klasy F/G, czy bardzo grube i twarde folie do piaskowania).
• Ploter odpowiedni do wycinania szablonów w przemyśle obuwniczym (potwierdzone poprzez wieloletni użytek analogicznych poprzednich modeli w polskich fabrykach). Współpracuje ze wszystkimi powszechnie używanymi programami do projektowania obuwia.
• Możliwość cięcia, kreślenia i bigowania materiału.
• Plotery wyposażone są w czytnik znaczników, przez co możliwe jest cięcie po obrysie wydrukowanej grafiki. Pozwala to na precyzyjne wykonanie naklejek, etykiet, lub opakowań z nadrukiem.
• Specjalny algorytm „emulacji stycznej” zapewnia precyzyjne wycinanie materiałów grubych lub twardych. Wycinane krawędzie i narożniki będą zawsze ostre.
• Dwa uchwyty narzędzia - możliwość cięcia i kreślenia z automatyczną zmianą pisak/nóż
• 8 banków pamięci umożliwiają zapis ośmiu zestawów parametrów cięcia dla różnych materiałów, co skraca do minimum czas niezbędny na rozpoczęcie pracy.

Dodatkowe informacje

• Gładka i precyzyjna linia cięcia 

  Siła nacisku noża 600 gf umożliwia cięcie materiałów o grubości do 1,5 mm. Zastosowanie właściwego ostrza dostosowanego do grubości i twardości materiału gwarantuje gładką linię cięcia po prostej i na łagodnych łukach. Precyzyjne wycinanie ostrych łuków i narożników zapewnia funkcja emulacji stycznej, której działanie powoduje, że ostrze tnące jest zawsze styczne do linii cięcia.

• Zależne od materiału parametry bigowania  

 Graphtec stworzył autorską funkcję bigowania, pozwalającą na dobranie optymalnych jego parametrów w zależności od używanego materiału.
Biorąc pod uwagę twardość i grubość materiału oraz ryzyko pęknięcia zaginanego materiału, użytkownik sam dobiera parametry bigowania:
- bigowanie jedną, dwoma lub trzema liniami;
- dobranie odstępu między liniami bigowania;
- dobranie nacisku i ilości powtórzeń danej linii bigowania 

• Niezależne ustawienia siły nacisku narzędzia w kierunku X i Y 

Siły nacisku bigowania i cięcia mogą być niezależnie ustawione dla kierunków X i Y w celu dopasowania do struktury używanego materiału.. Jest to szczególnie istotne w przypadku bigowania tektury falistej: wzdłuż lub poprzecznie do fali. Aby zapobiec uszkodzeniu materiału siła nacisku musi być w obu przypadkach różna.

• Montowanie dwóch narzędzi jednocześnie  

 Karetkę plotera wyposażono w dwa uchwyty narzędzia. Znacznie ułatwia to obsługę i przyśpiesza pracę plotera. Narzędzia wykorzystywane są przemiennie, a uruchomienie narzędzia odbywa się automatycznie. W przypadku zamontowania oprawki z ostrzem oraz pisaka można wykonać opis wycinanego elementu (np. szablony obuwnicze); można również wykonać precyzyjne kreślenie wykresów, rysunków, projektów jak na ploterze X – Y.
Uwaga. (skasować)

• Funkcja automatycznego odczytu znaczników

• Zaawansowana funkcja cięcia oraz bigowania na odwrocie 

  Funkcja ta pozwala na odczyt wydrukowanych jednocześnie z grafiką znaczników (paserów)
i automatyczne skorelowanie linii cięcia plotera z wydrukiem. Umożliwia to precyzyjne wycinanie naklejek, etykiet lub wykonanie opakowania z nadrukiem. Połączenie tej funkcji z funkcją „MIROR” plotera pozwala na cięcie i bigowanie po stronie spodniej nadruku (rewers).

 

                                                                    pobierz broszurę