Automatyczny wykrojnik cyfrowy F-Mark GRAPHTEC

Automatyczny wykrojnik cyfrowy F-Mark GRAPHTEC

 Maszyna ta umożliwia automatyczne wycinanie po obrysie wydruków wykonanych techniką cyfrową na materiałach z podkładem i wydruków wykonanych na tekturze, wydruków wykonanych w technice sitodruku oraz materiałów wydrukowanych w drukarni.


Ruchoma dźwignia wyposażona w przyssawki próżniowe unosi arkusze z tacy podawczej i ustawia na brzegu plotera.
W zależności od grubości i sztywność arkuszy maszyna może wstawić od 40 do 120 arkuszy; następne arkusze mogą być dodawane w trakcie pracy maszyny bez konieczności jej zatrzymywania. System jest wyposażony w wewnętrzną pompę próżniową, który nie wymaga zewnętrznego doprowadzenia powietrza.
Pozycjonowanie cięcia uzyskuje się przez odczyt znaczników dla każdego arkusza. Zastosowano (szybki) system i-mark odczytu kamerą odczytujący parametry pozycjonowania w kilka dziesiątych sekundy. Zniekształcenia i przesunięcia powstające w trakcie druku cyfrowego są kompensowane przez system odczytu paserów. Uzyskiwany poziom precyzji pozycjonowania wynosi około 0,2 mm.

Rozmiar arkusza, który może być używany waha się od formatu A4 do 35cm szerokości; przyssawki umieszczono co 24cm; dla formatu A4 , arkusz musi być ułożony wzdłuż długiego boku. W uzupełnieniu do cięcia arkuszy z podkładem, gdzie przecinana jest wierzchnia warstwa, można również wykonywać cięcie na wylot w przypadku takich zastosowań jak: wycinanie etykiet, wizytówek, wizytówek o zadanym kształcie, małych pudełek i innych. Urządzenie z powodzeniem tnie karton o gramaturze w zakresie od 200 do 350g.


Cięcie przeprowadza się linią przerywaną pozostawiając na materiale łączniki, które uniemożliwiają oderwanie się ciętego obiektu w trakcie cięcia; parametry cięcia dobiera się programowo.
Oprawkę z ostrzem umieszcza się w jednej z dwóch pozycji; w przypadku cięcia na wylot cięcie wykonywane jest nad rowkiem, co zapobiega nadmiernemu zużywaniu się noża i pocięciu paska pod nóż.
Prędkość wycinania jednego arkusza zmienia się w zależności od stopnia złożoności linii cięcia i wynosi przeciętnie 30-40 sekund w przypadku materiałów z podkładem, natomiast w przypadku cięcia na wylot prędkość jest znacznie mniejsza i dlatego preferowane są małe prace lub cięcie liniami prostymi.

Dedykowany system wideo kamery i oprogramowania i-mark dopuszcza korzystanie z zaledwie 4 mm paserów.
Pozwala to na maksymalne wykorzystanie arkusza i minimalizuje nadmiar materiału .
Po obu stronach arkusza muszą pozostać 20 mm wolne pasy; dwie pozostałe strony mogą być wycinane aż do samej krawędzi papieru, choć użytkownicy zazwyczaj zostawiają odstęp 5 mm, który dla drukarek laserowych jest zwykle odstępem technologicznym.
Pasery to kwadraty o boku 4 mm, zazwyczaj w kolorze czarnym; na sitodruku dopuszcza się dowolny kolor, ale ciemniejszy od wydruku; w przypadku odwrócenia wykorzystuje się biały wydruk na ciemnym tle i w tym celu potrzebne są kwadratowe otwory nad białym wydrukiem.
W przypadku, gdy nie jest wymagana wysoka precyzja można korzystać z automatycznego wycinania bez użycia paserów.

System składa się z trzech oddzielnych części: podajnika, plotera i odbieraka. Te trzy części składowe są umieszczone jedna nad drugą i w tej kolejności umieszczone na stole, przy czym odbierak zwisa nad krawędzią stołu. Odbierak wystaje 35 cm poza obrys stołu i wymaga bezpiecznego usytuowania.
Całkowite wymiary to zaledwie 60 x 67 cm niezbędnej powierzchni stołu.
Urządzenie łączy się komputerem za pomocą kabla USB. Dostarczone oprogramowanie należy zainstalować w komputerze z systemem Windows. Użytkownicy Mac muszą zainstalować kompatybilne oprogramowanie "Parallel", albo zakupić mały notebook.
Oprogramowanie obsługuje pliki w formacie Adobe Illustrator dla Pc oraz Mac, jak również pliki utworzone w programie CorelDRAW.
Przykładową operację wycinania można obejrzeć na kanale ddcutter w YouTube lub pod linkiem

                                   https://youtu.be/RMDW9_z2wDg

 

 

 

                                            pobierz folder